הרשם כאן לקבלת המגזין באופן קבוע לדואר האלקטרוני

כתובת דואר אלקטרוני:


גיליון יולי 2007

מערכת: טלי לביא, עומר גינזבורג
 
שלום רב,
 
לפניכם גיליון מס' 6 של מגזין האינטרנט החודשי של עמותת הכל חי. עשינו מעט שינויים בפורמט, לנוחיותכם. קריאה נעימה!
 
בגיליון זה:

 

1.  קריאות לפעולה

2.  המחאה עוברת לרחוב

3.  הסוחרים מאיימים ובעלי החיים משלמים

4.  גורל הסוסים בנבכי הבירוקרטיה

5.  קדימה אל עבר עתיד טוב יותר לבעלי-החיים

6.  משתדלים גם למען הקופים במעבדות
  
 
 
1. קריאות לפעולה

 • משמרות מחאה נגד מרוצי סוסים במשמרות אנו מנסים להגביר את מודעות הציבור לעובדה כי מרוצי סוסים מהווים התעללות , וזאת לקראת נסיון משרד החקלאות לעגן בקרוב את המרוצים בחוק. אנו מחלקים חומרי הסברה לעוברים ולשבים, משוחחים עמם על הנושא ומחזיקים שלטים אל עבר המכוניות העוברות במקום. החודש יתקיימו שתי משמרות בתל אביב, בצומת הרחובות המלך ג'ורג' ושד' בן-ציון, בימי חמישי ה12.7.07 וה28.7.07, בין השעות 17:00-19:00. לפרטים נוספים ולתיאום השתתפות: עומר, 3305006-050.
     
 • מחו על התעלמות העירייה מהבטחותיה לשיפור מצבם הקשה של הסוסים והחמורים! התקשרו ללשכת ראש עיריית ת"א-יפו, רון חולדאי, טל' 5218217/8-03  או ללשכת מנכ"ל העירייה מנחם לייבה בטל' 5218162-03, ובקשו למחות על דחיית מועד הדיון החשוב שהיה אמור להתקיים בנושא עוד במאי, ללא תאריך חלופי. מומלץ גם לשלוח את תלונתכם בדואר, ועל המעטפה לציין את שם ותפקיד המכותב ואת הכתובת: עיריית תל-אביב יפו, אבן גבירול 69, מיקוד 64162. אנא הודיעו לנו על פנייתכם אל הגורמים הנ"ל ועל תגובותיהם.
    
 • הפגנה במקום התכנסות מועצת עיריית תל אביב-יפו, ביום א' 5.8.07. במהלך ההפגנה נקרא לחברי מועצת העיר להפסיק את ההתעלמות הבוטה ממצבם של הסוסים והחמורים בעיר! ניפגש ליד הכניסה לגן העיר (בצמוד לכניסה לעיריית תל-אביב ברח' אבן גבירול) בשעה 15:30. מומלץ להגיע בזמן כדי לקבל את פניהם של חברי המועצה.
    
 • עזרו לסוסים ולחמורים למצוא בית חם! הכל חי פועלת להחרמת סוסים וחמורים המוחזקים ללא רישיון ו/או בתנאים קשים. סוסים וחמורים רבים זקוקים לבתים חמים עם תנאים נאותים, גם אם באופן זמני. אם יש באפשרותכם/ן לעזור, אנא צרו עמנו קשר בטלפון: 6243242-03 או בדואל .
     
 • הצטרפו ללהכל חי! פעילות העמותה תלויה במידה רבה בתרומות. אם ברצונכם/ן להצטרף כחברים/ות או להעניק תרומה חד-פעמית, לחצו כאן, או התקשרו אלינו בטל' 6243242-03.

 

    
2. המחאה עוברת לרחוב
 

פעילי הכל חי הפגינו החודש פעמיים במרכז תל-אביב, החתימו על עצומה וחילקו עלונים. המאבק נגד מרוצי-סוסים מגיע לרחוב.

  
רבים מהעוברים והשבים במרכז תל-אביב בחודש האחרון נתקלו לראשונה בנתון, לפיו במרוצי סוסים "נולדים הרבה שורדים רק שליש". נהגי מכוניות רבים עברו ולמדו כי '%67 מהסוסים בתעשיה חולים'. אבל עבור רוב האנשים, החדשה הכי מפתיעה שנמסרה להם מפי פעילי הכל חי במשמרת, הייתה עצם כך שעומדים להתקיים מרוצים בישראל.

 

     
   מסבירים...    מחלקים עלונים...

 

מתוך ידיעה כי על-מנת לנצח במאבק נגד המרוצים האכזריים יש לעורר את המודעות לסבלם של הסוסים, הגיעו פעילי הכל חי לרחוב המלך ג'ורג' בתל-אביב, ב14.6 וב28.6, ובמשך מספר שעות , חילקו לעוברים ולשבים עלונים נגד מרוצי סוסים, החתימו על עצומה, קיימו עמם שיחות בנושא והחזיקו שלטים המסבירים את הנושא לטובת החולפים במכוניות .
 
תל-אביב הפכה להיות אמנם מקום מרכזי לפעילות למען זכויות בעלי-חיים, אבל גם כאן נראה כי חלק גדול מהציבור אינו יודע הרבה על מרוצי סוסים. בעוד שעבור חלק מהעוברים והשבים עצם הרעיון של מרוצי סוסים הסתמן כבעייתי, וזאת אף מבלי לדעת על המחלות וההרג הטמון בתעשייה זו, אחרים ניזונו עד היום רק מהתדמית הזוהרת שתעשיית המרוצים מטפחת, והמידע החדש שקיבלו בנושא סייע בידם לקבל תמונה מדויקת יותר.
 
מספרת ענת, פעילת הכל חי שהשתתפה במשמרת ב14.6: "רוב האנשים שדיברתי אתם הגיבו בתמיכה. המשמרת היתה אפקטיבית מאד, וגרמה להרבה אנשים לחשוב על הנושא".
הכל חי תמשיך לערוך משמרות מחאה, גם החודש. הצטרפ/י גם את/ה- זה הזמן!
   

     
    מחתימים על העצומה.. (צילום: מור קורן)    מחזיקים שלטים... (שאר הצילומים: אורי שבת)

   

    
3. הסוחרים מאיימים ובעלי החיים משלמים
 
מועצת העיר תל-אביב היתה אמורה להתכנס ב17 במאי לפורום מיוחד לצורך דיון במצבם של הסוסים והחמורים בעיר. זמן קצר לפני מועד הישיבה, דווח בתקשורת על הצעת חוק שתאסור לחלוטין הדהרת בעלי-חיים בעיר. סוחרי ה"אלטע-זאכן" איימו לחזור לחיי הפשע, ומאז, מזה חודש וחצי, דוחה העירייה כל דיון בנושא.
 
בעירייה מבטיחים. כזכור, עיריית תל-אביב קיבלה בדצמבר 2006 החלטה לקיים ישיבה מיוחדת שתוקדש להבנת מצבם הקשה של הסוסים והחמורים בעיר ובחינת הפתרונות האפשריים לו. זאת, לאחר ישיבה מולה הפגינו פעילי הכל חי בדרישה להתייחסות המועצה לנושא. אורנה בנאי, חברת מועצת העיר מטעם "הירוקים", שהעלתה את ההצעה בדצמבר, אספה מאז הישיבה תיעוד של ההתעללות שעוברים בעלי-החיים בעיר והצעות לפתרון, בין השאר בעזרת הכל חי. בהמשך, נקבעה הישיבה המיוחדת ל17 במאי 2007.

 

     
    שגרת חייו הקשה של סוס בתל-אביב    הפגנת הכל חי מול מקום התכנסות מועצת העיר
 בדצמבר 2006

 

הסוחרים מאיימים. במהלך השבוע שלפני הישיבה המתוכננת, החלו להישמע בתקשורת קולות מחאה של היחידים שמרוויחים מההתעללות בסוסים ובחמורים- הסוחרים המעמיסים עליהם את הסחורות הכבדות ומדהירים אותם בכבישים הראשיים, הידועים מקריאות ה'אלטע-זאכן' שלהם. לאבי כהן מ-Ynet סיפרו כמה מהם ב10 למאי, כי רבים מהם "נפלו לסם בגיל צעיר, ישבו בבתי כלא ועברו תהליך שיקום, וכיום רק הסוס והעגלה שומרים אותם במסגרת של חיים נורמליים". בהמשך הופיעו איומים לפיהם, אם יילקחו מהם הסוסים והחמורים, הם יחזרו לחיי הפשע. בנוסף, הם טענו כי מכיוון שהסוסים מהווים עבורם מקור פרנסה הם "דואגים להם, מנקים אותם, מחסנים אותם ולא מעבידים או מתעללים בהם. על כל שמונה שעות עבודה ביום זוכה הסוס לשעת מנוחה".
 
הצעת חוק והפגנות. הסוחרים אף ערכו הפגנה מול בית אגודת צער בעלי-חיים תל-אביב, שיצאה לאחרונה בקריאה לחוקק חוק עזר עירוני חדש, האוסר על שימוש בסוסים ובחמורים רתומים לעגלות ברחבי תל-אביב-יפו. חוק זה, אם יתקבל במועצה, יסייע ודאי לסוסים ולחמורים, אך אין ספק שגם החוקיים הקיימים, המחייבים החזקת רשיון לאחזקת בעלי-חיים אלה יכולים, אם ייאכפו כראוי, להפסיק כליל את הדהרת בעלי-החיים בעיר- שכן ספק אם קיים סוחר אחד שבאפשרותו להעניק את התנאים הנדרשים על-פי החוק, כגון אורווה מרווחת וטיפול רפואי צמוד. בנוסף, בישיבה שתוכננה להתקיים תוכננה הצגתן של הצעות נוספות, כגון הצבת תמרורים האוסרים על תנועת סוסים וחמורים ברחבי העיר.
 
שיקום לא על גבם של הסוסים! כמובן שכמעט כל סוס או חמור שהכל חי, עמותות אחרות, העירייה או המשטרה בדקו במשך השנים הוחזק בתנאים קשים ועל גופו נראו חבלות רבות, תוצאה של עומס יתר ואי-טיפול רפואי. לגרסתם של הסוחרים, אם ניתן לשפוט למשל מהתגובות שפורסמו לכתבה, אין קהל מאמינים גדול. על הרשויות מוטלת האחריות לשיקומם של אנשים שהדרדרו לסמים, אבל אין ספק כי הדבר אינו מצדיק התעללות בבעלי-חיים. אפילו חלק מן הסוחרים הודו בכתבה כי אם יילקחו מהם בעלי-החיים, הם יקנו טנדר. משמח אם כן היה לקרוא את תגובתם של נציגי "מפלגת הירוקים" בעיריה להפגנה: "סוסים הם לא כלי תחבורה. סוס הוא לא טנדר ולא סבל שמעמיסים עליו ציוד... פשיטות שנעשו בעבר על ידי המשטרה העלו תמונה של סוסים שמוחזקים בתת תנאים, סוסים כחושים ורעבים ואומללים. על התופעה לעבור מן העולם. שיקומם של נרקומנים אינו צריך להיעשות על גבם של הסוסים".
 
דוחים את הישיבה. אך האם ישנם בכל זאת גורמים בעירייה שנכנעים לאיומי הסוחרים? מספר ימים לפני הישיבה המתוכננת,המצגת והדוברים כבר היו מוכנים לקראתה, והכל חי כבר הפיצה את דבר קיומה של משמרת מחאה שתקבל את פני נציגי המועצה בהגיעם למקום. אלא שאז הגיעה ההודעה על דחייתה. ההסברים שניתנו לכך היו "עומס בנושאים אחרים" והיותה של הישיבה קרובה לחג השבועות. זאת, לצערם של הסוסים והחמורים אותם תרוצים אלה לא מנחמים...
 
מתעלמים מההבטחות. מאז דחיית הישיבה עבר חודש וחצי. ב13 ביוני דיווח ארז ארליכמן בYnet על התעלמות המוקד העירוני בעירייה מפניות התושבים על בעלי-החיים האומללים, והפנייתם למחלקות אחרות, שלכאורה אחראיות לטיפול בנושא. זאת, כאשר באותה ישיבה זכורה מדצמבר 2006 הובטח שיפור במצב האכיפה נגד התעללות בסוסים ובחמורים, ולאחר שב9 למאי דווח ב'ידיעות אחרונות' כי בישיבה שנוהלה ע"י מנכ"ל עיריית ת"א, מנחם לייבה, הוחלט שוב להגביר את האכיפה. כמו כן, הזכיר ארליכמן בכתבה כי העירייה דוחה את הדיון בנושא ללא סיבה נראית לעין. גם תגובת 'הכל חי' לדחיית הישיבה הובאה בכתבה: "במקום להירתם להגנה על בעלי-החיים חסרי האונים באופן מידי, הטיפול בהתעללות בהם נעשה בעצלתיים. הסוסים והחמורים משלמים את מחיר האדישות והביורוקרטיה, ודחיית הישיבה רק מוסיפה לתחושת הזלזול".
 
קריאה לפעולה! העיריה מסרה בכתבה בתגובה כי היא "פועלת באינטנסיביות" להחרמת בעלי-חיים פגועים. לא התקבלה שום תגובה ישירה לעובדה כי משום מה היא מעכבת דיון חשוב על מצבם. לסוסים ולחמורים אין זמן לחכות שהעירייה תתעורר מאליה.

 • התקשרו עוד היום ללשכת ראש עיריית תל-אביב-יפו רון חולדאי בטל' 5218217/8-03 או ללשכת מנכ"ל העירייה מנחם לייבה בטל' 5218162-03, ודרשו לדעת מתי מתכוונת העירייה לטפל באופן אפקטיבי במצבם הקשה של הסוסים והחמורים. מומלץ גם לשלוח את תלונתכם בדואר, ועל המעטפה לציין את שם ותפקיד המכותב ואת הכתובת: עיריית תל-אביב יפו, אבן גבירול 69, מיקוד 64162. אנא הודיעו לנו על פנייתכם אל הגורמים הנ"ל ועל תגובותיהם.
   

 • הפגנה תיערך במקום התכנסות מועצת עיריית תל אביב-יפו. במהלך ההפגנה נקרא לחברי מועצת העיר להפסיק את ההתעלמות הבוטה ממצבם של הסוסים והחמורים בעיר! ניפגש ליד הכניסה לגן העיר (בצמוד לכניסה לעיריית תל-אביב ברח' אבן גבירול) בשעה 15:30. מומלץ להגיע בזמן כדי לקבל את פניהם של חברי המועצה.

   

    

4. גורל הסוסים בנבכי הבירוקרטיה
 
 

באוקטובר 2006 אישרה הועדה המקומית לתכנון ובנייה באזור הגלבוע את ההקמה של אתר למרוצי סוסים בגליל, עם הבטחה ל"שמירת רווחת הסוסים" לכאורה, ללא פירוט. הכל חי ביקשה לערער על החלטת הועדה אך בקשתה נדחתה. ב2.5.07 הגישה העמותה עתירה לבית-המשפט נגד ההחלטות חסרות האחריות של ועדת התכנון, ובתחילת יולי הוגשה תגובת הועדה לעתירה. המשך יבוא.

 
ההיפודרום. בעלי האינטרסים העומדים מאחורי הנסיון להקים תעשיית מרוצי סוסים בישראל- וביניהם כשמונים משפחות ממושב ניר יפה והמועצה האזורית גלבוע בעידוד ראש המועצה דני עטר,-פועלים להקמת היפודרום באזור. הכוונה לאתר קבוע למרוצי סוסים, בניגוד לאלה הזמניים שהוקמו באוקטובר 06' ובאפריל 07' לצורך קיום אירועי מרוצים בני יום אחד. הכל חי מנהלת מאבק ציבורי ומשפטי בתעשיית המרוצים, הגובה במדינות בהם היא קיימת את בריאותם וחייהם של סוסים רבים, ובמקביל פועלת הכל חי לבלימת הניסיון להקים את ההיפודרום. מדובר בתכנית גרנדיוזית, אשר משתרעת על שטח של 443 דונם, בסמוך למושב ניר יפה, והיא כוללת מתקנים שונים כגון: מסלולי מרוצים, יציעי צופים, אורוות, מרפאה וטרינרית, בית ספר ללימוד רכיבה, מסעדות ועוד.
  
ועדת התכנוןתזכורת. ב14.9.06 הגישה הכל חי התנגדות לתכנית להקמת ההיפודרום. ב17.10.06 התקיימה בנצרת ישיבה של הוועדה המחוזית לתכנון ובניה, בשאלה אם לאשר את תכנית בניית ההיפודרום. משתתפי הוועדה התקבלו במשמרת של פעילי הכל חי. בישיבה סיפר עו"ד ידין עילם, מנהל העמותה דאז, על הסבל הכרוך בתעשיית המרוצים וטען בפני הועדה כי יש לחכות לפסיקת בג"ץ בעניין העקרוני של התכנית למרוצי סוסים בארץ בטרם תידון תכנית ההיפודרום . כמו כן הוצגה התנגדות של ארגון אדם טבע ודין, שהציגו את הפגיעה הקשה בסביבה הכרוכה בהקמת ההיפודרום. על אף כל אלה, ההחלטה שהתקבלה בועדה, בסופו של דבר, הייתה לאפשר את הקמת ההיפודרום- בהתקיים תנאים מסוימים. בין השאר, נדרש שההיפודרום יעמוד "בתנאים בינלאומיים הקשורים לשמירה על רווחת בע"ח", ללא פירוט.
 

     
    משמרת של פעילי הכל חי בישיבת ועדת התכנון בנצרת   17.10.06 (צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס)   סוס קשור לגדר תחת השמש הקופחת. צולם בארוע השקת     המרוצים בגלבוע, 11.10.06 (צילום: מור קורן)

 

מבקשים לערער. הכל חי התנגדה לאישור שנתנה הועדה להקמת ההיפודרום. ב3.12.06 הגישה הכל חי, באמצעות עורכי הדין ניצן גדות ודורון רדעי, בקשה לועדה המחוזית לקבל רשות לערער על החלטתה בפני המועצה הארצית לתכנן ובניה, המהווה ערכאה גבוהה יותר. בבקשה זו, הקרויה "בקשה להגשת ערר"הודגשו מספר עניינים:

 • לא הוסבר בהחלטת הועדה באילו תנאים בינלאומיים לרווחת בעלי-חיים מתחייב ההיפודרום לעמוד, וכיצד הם יוכלו להתיישב עם תעשיה שסבל כה גדול טמון בה. כמו כן יש צורך להבהיר האם מדובר ב"כל התנאים", או שמא רק בחלק מהם. אם מדובר בחלקם, יש צורך לפרט באילו תנאים, ולתת לציבור זכות התנגדות.
    

 • מן ההחלטה שקיבלה הועדה, התברר כי האישורים בדבר רווחת בע"ח יינתנו יחד עם אישורי הבנייה. כך למעשה שום גורם מקצועי או ציבורי לא יוכל לבחון אותם ולהביע התנגדות עניינית לפני מתן האישורים. התכנית היא תקדימית ונוגעת בנושא שבמחלוקת- ומכאן שיש להעניק למתנגדים לכל הפחות את הזכות לערער, וכי מוטב לחכות לפסיקת בג"ץ בנושא.
    

 • התעלמות הועדה מהפגיעה בסביבה, שכן לא הוגש לועדה תסקיר השפעה על הסביבה כמתחייב בחוק.

הערעור נדחה. ב18.3.07, שלושה חודשים לאחר הגשת בקשת הערר (!) ולאחר שנשלח מכתב נוסף, התקבלה מהרצל גדז', יו"ר הועדה המחוזית לתכנון ובנייה, תשובה שלילית לבקשת הערר. בתשובה הוזכרה שוב הקביעה המטעה, לפיה בעקבות ישיבת הועדה באוקטובר החליטה הוועדה "לקבל חלקית" את ההתנגדויות ולעמוד ב"תקנים בין-לאומיים". כמו כן נכתב כי לאישור התכנית "אין השפעה כלל ארצית". זאת על אף שמדובר באישור להקמת מבנה שישמש תעשייה שעד כה לא הייתה קיימת בישראל, שנמצאת במחלוקת ושבאותה תקופה חיכתה להכרעת בבג"ץ. לסיכום, תגובתו של גדז' הייתה לא יותר מחזרה על טענות שנכתבו בהודעה על אישור התכנית.
 
לא מוותרים. בתגובה לנסיונות ההתנערות מאחריות של הועדה המחוזית, החליטה הכל חי
לערער לבית המשפט המחוזי בנצרת על החלטה זו, מיד כשתינתן פסיקת בג"ץ בהליך שעסק בשאלה העקרונית האם ניתן לקיים תעשיית מרוצי סוסים בישראל. בדיון בבג"צ, שנערך ב11.4.07, הוחלט שאין לקדם את התעשייה עד לחקיקה ספציפית של הכנסת בעניין. מכאן, שהמשך הקמת ההיפודרום אינו עומד בקנה אחד עם ההסכמה העקרונית בבג"ץ. ב 2.5.07 הגישו עורכי הדין של עמותת הכל חי עתירה מינהלית, בדרישה לבטל את החלטת הועדה, ולהעניק להכל חי רשות להגיש ערר למועצה הארצית לתכנון ובנייה. בעתירה הודגשו העניינים הבאים:

 • בעקבות ההסכמה בבג"ץ יש לדחות את הדיון בתוכנית וכמובן גם את הוצאת היתרי הבנייה. זאת, עד להכרעת הכנסת בנוגע לפתיחת ענף מרוצי הסוסים בישראל.
   

 • בג"ץ כבר קבע בעבר כי על הועדה המחוזית לאשר דיון במועצה הארצית על תכניות עקרוניות, הנמצאות במחלוקת ציבורית ובעלות השלכה רחבה. כך, כמובן, יש גם לנהוג גם במקרה זה.

הועדה המחוזית משיבה. השופט יצחק כהן העניק לוועדת התכנון פרק זמן של 15 ימים להשיב, אך תגובתם התקבלה גם היא באיחור רק ב3.7.07. לפניכם תמצית מטענות ההגנה, והתייחסות אליהם:

 • טענת הועדה: התנגדות הכל חי לאישור תכנית ההיפדרום מייצגת "אינטרס צר ומצומצם...הנוגע לרווחת בעלי-חיים בלבד...כשמנגד עומדים אינטרסים ציבוריים רבים וחשובים שתוכנית זו באה לקדם".
   
  בכך בעצם טוענת הועדה, כי בתעשייה שעומדת להיות מבוססת באופן ישיר על התעללות יום-יומית באלפי בעלי-חיים, שיקולים של זכויות בעלי-חיים מהווים "אינטרס צר". בנוסף, מעניין השימוש במילה "אינטרס", כאשר המתנגדים למרוצי סוסים הנם היחידים שמשוללים כל אינטרס בעניין זה.
     

 • טענת הועדה: הכל חי טענה כי יש צורך להבהיר האם קיימת התחייבות לעמוד בכל התקנים הבינלאומיים לרווחת בעלי-חיים, אבל יכול להיות שבין חלק מהתקנים קיימת סתירה, ו"אם יתברר כי קיימת סתירה כזו...לא ניתן יהיה לעמוד בכולם, וצריך יהיה לבחון אלו מהם נכון לאמץ".
    
  הכל חי לא טענה כי יש צורך לקבל את כל התקנים אלא רק להסביר האם מדובר בכל התקנים, ואם לא- לפרט באילו תקנים מדובר. הרי אפשר לאמץ גם רק שניים-שלושה תקנים לא רלוונטיים. לדוגמא, אפשר יהיה לאמץ תקן בינלאומי האוסר על חיתוך זנב של סוסים- החלטה מוסרית, אבל כזו שאינה מתייחסת לתופעה שקיימת במרוצים. נדמה שכך יהיה קל לבחור את התקנים שאינם מזיקים לאף אינטרס, ולהתעלם מהפגיעות הנפוצות בתעשיה זו: העבדה בפרך, הצלפות, גרימת מחלות, הרג המוני, בידוד וכו'.
    

 • טענת הועדה: ההסכם שהושג בבג"ץ באפריל, לפיו "המדינה לא תקיים מרוצי סוסים והימורים עליהם, אלא לאחר שהעניין יוסדר בחקיקה ראשית", אינו נוגע להליכי התכנון, שכן "מדובר בשני מישורים נפרדים. האחד נוגע להקמת ההיפודרום, והשני נוגע לפן החקיקתי הנוגע להפעלתו לצורך הימורים".
   
  כלומר, לטענת הועדה אין קשר בין הימורים לבין קיום ההיפודרום. טענה זו כמובן מופרכת, שכן תעשיית מרוצים אינה יכולה להתקיים כלכלית ללא הימורים. מלבד זאת, רק באוקטובר 2006, בארוע שנערך בהיפודרום הזמני בגלבוע, נעצרו ע"י המשטרה מספר אנשים בחשד להימורים שקיימו על ההימורים במקום.

בקרוב ייערך דיון בנושא. יש לקוות שמערכת המשפט תוכיח כי הרצון לרווח כלכלי של מעט אנשים לא יבוא על חשבון חייהם ובריאותם של אלפי בעלי-חיים.
 
כתבה על הגשת העתירה לבית המשפט התפרסמה בג'רוזלם פוסט ב7.5

   

    

5. קדימה אל עבר עתיד טוב יותר לבעלי-החיים
 

רשת בתי-הנוער 'קדימה' ערכה לחניכיה 'שבוע צער בעלי-חיים', במהלכו העבירו מדריכים מטעם הכל חי פעילויות על זכויות בעלי-חיים במועדוני הנוער.

 
רשת בתי-הנוער 'קדימה' מפעילה מועדוניות לילדים מכתות א'-ט', שם הם נמצאים, במהלך שנת הלימודים, משעת סיום בית-הספר בצהריים ועד הערב. חלק גדול מהזמן מוקדש לפעילות חברתית, ובחודש האחרון הוחלט להקדיש שבוע לנושא 'צער בעלי-חיים'. בתי-נוער באזור, פתח-תקווה ורחובות הזמינו את הכל חי להעביר פעילות לילדים במקום. בהכל חי שמחו על ההזדמנות לעורר את המודעות לזכויות בעלי-חיים, והצטרפו לפעילות.
 
מדריכי הכל חי העבירו לילדים (בגילאי 10-15) משחק טריוויה בנושא זכויות בעלי-חיים, והילדים למדו דרכו על ההבדלים בין פגיעה פרטית ופגיעה תעשייתית, ונחשפו לעובדות חדשות על התעללות בבעלי-חיים ודרכים למניעתה, בדגש על פגיעה תעשייתית. הילדים בחרו שאלות בנושאים: פגיעה עבור מזון, בידור, לבוש, ניסויים בקוסמטיקה וניסויים במחקר. בכל נושא היו מספר שאלות ברמות שונות. אשרה בר, שהעבירה את הפעילות בבית-הנוער באזור, מספרת כי "לילדים הייתה מודעות גבוהה לנושא. למשל, הם ידעו שמתעללים בבעלי-חיים עבור מוצרי מזון, אבל לא ידעו עד כמה". כמו כן מספרת אשרה, כי כולם הסכימו, למשל,כי "התעללות סדיסטית היא נוראית, וכך גם ניסויים בבעלי-חיים למטרות קוסמטיקה".

 

 

 
 

פעילות הכל חי בבית-הנוער 'קדימה' בפתח-תקווה
(פרצופי הילדים מוסתרים לשמירה על פרטיותם)

 

 

ברשת קדימה ערכו במשך השבוע גם פעילויות נוספות בנושא:

 • דיון בנושא ניסויים בבעלי-חיים- האם הם מוצדקים ובאילו נסיבות.

 • מציאת וקריאת כתבות על התעללות פרטית בבעלי-חיים, ושיחה על הנושא.

 • משחק "מי רוצה להיות מליונר?" במחשב, בו נשאלו הילדים שאלות על בעלי-חיים.

גם המדריכים של הכל חי וגם אלה של בתי-הנוער מספרים, כי ילדים בכתות ז'-ח' שעברו את הפעילויות סיפרו כי התעללות בבעלי-החיים היא מנהג נפוץ בסביבתם, הנובעת מתוך שעמום של בני –נוער. ילדים בכתה ה'-ו' פחות נחשפים לתופעה, ונראה כי הם גם מתנגדים לה ביתר שאת. אחת המדריכות בבית-הנוער בפתח-תקווה מסכמת: "הפעילויות שנערכו השבוע, כולל כמובן זו של הכל חי, העלו מאד את המודעות לנושא. אני בטוחה שלפחות חלק מהילדים יהיו כעת יותר רגישים לפגיעה בבעלי-חיים".
   
 

    

6. משתדלים גם למען הקופים במעבדות

 

השדולה להגנה על בעלי-חיים, שהוקמה ביוזמת הכל חי לפני כחצי שנה, ממשיכה לפעול והחודש ערכה בכנסת דיון בנושא ניסויים בקופים. בכנס נאמרו דברים חשובים, אך הנסיינים ונציגיהם התקשו להתמודד עם ההאשמות שהוטחו בפניהם ועזבו את האולם בהפגנתיות בטרם הסתיים הדיון.

 
ניסויים בקופים. מבין כל היונקים, יונקי-העל הם הקרובים ביותר לבני האדם, שכן %99 מהדנ"א שלהם משותף לשלנו. הם משמשים במחקרים בהשתלת איברים, במחקרים בנושא אינטליגנציה, וכן במחקרים על אין ספור מחלות ספציפיות, כגון איידס, צהבת וסרטן. רבים מהקופיים חשופים לפגיעות ישירות במהלך הניסויים (כגון חיתוך אברים והרג) וכן נמנעים מהם צרכים בסיסיים (כגון כליאה, הפרדה ממשפחה, הצמאה ועוד). חוקרים מודרניים רבים אינם נותנים אמון במודל רפואי לא-עדכני ושנוי במחלוקת זה, בעיקר משום שכיום קיימים בעולם כלי מחקר חדשים יותר, שאינם קשורים בבעלי חיים (כגון מודלים ממוחשבים).

 

 

ממשיכים לפעול. השדולה להגנה על בעלי-חיים בכנסת, שאת הקמתה יזמה הכל חי בנובמבר 2006, ממשיכה לפעול נגד התעללות בבעלי-חיים, גם אלה אשר כלואים כרגע במעבדות. ב5 ליוני 2007, נערך בכנסת דיון שמטרתו הייתה להעניק במה ציבורית לטענות בעד ונגד ניסויים בקופים בישראל, לקראת מאמצים פרלמנטריים שעתידים להתגבש בהמשך. חבר-הכנסת שקידם את קיום הדיון במקום היה יואל חסון (קדימה), יו"ר השדולה.
 
נוכחות מכובדת. בדיון נשאו דברים דוברים בכירים משני צדי המתרס: מהצד המתנגד לניסויים בקופים נאמו בין השאר ד"ר אנדרי מנשה, הפרימטולוגית ד"ר תמר רון ונציגים של ארגונים להגנה על בעלי-חיים. מן הצד התומך בניסויים נאמו בין השאר פרופ' חגי ברגמן מהאוניברסיטה העברית ופרופ' אבי רכס מהסתדרות הרופאים. בארוע נכחו גם מספר חברי כנסת: חבר השדולה דב חנין (חד"ש), זהבה גלאון (מרצ), גלעד ארדן (ליכוד), שלי יחימוביץ' (עבודה) וגדעון סער (ליכוד). כמו כן נכחה חברת מועצת העיר ת"א –יפו והשחקנית אורנה בנאי (הירוקים), פעילים רבים לזכויות בעלי-חיים וכן נציגיהם של הניסיינים.
 
הנסיינים עושים שרירים. במהלך הדיון הציג כל צד את טיעוניו, שהתמקדו בעיקר בתועלת או בחוסר התועלת שבני-אדם מפיקים מן הניסויים בקופים. כמו כן הועלו טענות אתיות- למשל התזכורת כי לקופים יש התנהגות מורכבת וכי מדע אינו צריך להיות ברוטלי. בשלב מסוים בדיון קמו נציגי הנסיינים ומחו נגד מה שלטענתם היה "הוצאת דיבה" על חוקרים, שעליהם נאמר כי הם מתעללים בקופים במעבודתיהם- טענה שקשה לחלוק עליה. החוקרים צעקו מספר דקות אל עבר בימת הנואמים ולאחר מכן יצאו מן האולם. לאחר מספר דקות שב הסדר על כנו, ניתן הזמן לשאלות מהקהל והדיון הסתיים. יש לזכור, כי דיון דומה היה אמור להיערך כבר לפני מספר חודשים, אלא שאז דאגו הנסיינים לטרפד אותו. ברור כי העוסקים בניסויים בבעלי-חיים יעשו כל שביכולתם בכדי להימנע מלערוך שינוי ב"תחום העיסוק" שלהם.
 
חברי כנסת לא פרייארים. לאחרונה הוכח כי ישנם חברי הכנסת אשר אינם נכנעים ללחצים שמפעילים בעלי האינטרסים, ובוחרים להגן על בעלי-החיים מפניהם. כך למשל אושר לאחרונה חוק ביוזמתו של ח"כ גדעון סער, האוסר על עריכת ניסויים בבעלי-חיים למטרות קוסמטיקה ונקיון בישראל. ב26.6.07 אף עברה בקריאה ראשונה הצעת החוק האוסר על ייבוא לישראל של מוצרי קוסמטיקה שנוסו על בעלי-חיים בחוץ לארץ. מאות אלפי בעלי-חיים נפגעים כל שנה במעבדות בישראל למטרות מחקר והוראה. יש לפעול לכך שהחוקים הבאים יגנו גם עליהם- עכברים, חולדות, חזירים וכמובן גם קופים.

   

    

 עמותת הכל חי

 

אתר באינטרנט:

 

www.hakolchai.org

 

דואר אלקטרוני:

 

info@hakolchai.org

 

טלפון:

 

03 6243242

 

פקס:

 

03 6241640

 

דואר:

 

הכל חי, ת"ד 51858, תל אביב 67214, ישראל